Príbeh INOV-8


Príbeh s názvom Inov-8 nemôže začať inak, než predstavením majiteľa a zakladateľa. Wayne Edy, od útlej mladosti pracoval v obuvníckom priemysle, kde začínal so strojárenskou prípravou pre vývoj a priemyselnú výrobu športových topánok a získaval tu nevyhnutné skúsenosti z pohľadu vývoja a výroby. Rovnako inšpiratívnym spôsobom, ako svojho času aplikoval vo svojich prevádzkach Tomáš Baťa, postúpil aj Wayne do obchodno-prevádzkových pozícií a veľmi úspešne pomohol vybudovať sieť športových obchodov v Zimbabwe. Zmena firmy, poctivá a dobre odvádzaná práca, strojnásobenie veľkosti firmy znamená, že Wayne vo svojich 26 rokoch získava množstvo prestížnych obchodných cien a opúšťa Zimbabwe. Nasledujúcich 14 veľmi úspešných rokov trávi Wayne v skupine Berghaus, kde sa zaoberá vývojom a výrobou obuvi a potom prichádza zásadné rozhodnutie: je čas pracovať sám na seba, a tak sa v severnom Anglicku rodí Inov-8

Budem teraz chvíľu citovať Wayna. „Mám športovú a outdoorovú históriu, celý život som pracoval v obuvníckom segmente, dokonale rozumiem výrobe, obchode, poznám trh a prostredie, tak prečo nezaložiť značku zaoberajúcu sa skutočnými potrebami horských bežcov? Bol to čistý finančný hazard. Investoval som 30.000 libier do prípravy foriem a ďalšieho strojového zariadenia k jedinému modelu (dodnes vyrábaný mudroc 290). Bol som natoľko presvedčený o kvalite produktu, že som nechal vyrobiť kontajner 2.500 párov bez jedinej objednávky. "To sa písal júl 2003. V septembri toho istého roku vyhráva Melissa Moon WMRA World Trophy na Aljaške. Na nohách mala v ten deň zapožičaný pár mudroc 290, rovnako ako 4 najlepší Angličania. V decembri toho istého roku oceňuje Runners World mudroc 290 prestížnou cenou „Výrobok roka 2003".

Obrovská vlna záujmu zapríčinila, že sa Inov-8 stal od januára 2004 partnerom WMRA. V roku 2004 sa tiež postupne rozširuje kolekcia o ďalšie krosové modely a zakladá sa dcérska firma v Spojených Štátoch. Asi neznámou perličkou je fakt, že v rokoch 2004 a 2005 vyhráva legendárny Jonathan Wyatt WMRA World mountain running trophy v modeli mudroc 280. Kolekcia krosovej obuvi sa stále rozširuje, Inov-8 sa výrazne profiluje ako výrobca ľahkej, flexibilnej, funkčnej obuvi s možnosťou výberu úrovne tlmenia. Jednoznačne tak ponúka všetkým bežcom alternatívu k tradičným tlmivým topánkam a oslavuje s tým až nečakane veľké úspechy. Rovnakú filozofiu potom aplikuje vo výrobe batohov a ľadviniek. V roku 2007 získava za svoj horizontálny systém hydratácie v batohoch prestížne ocenenie Outdoor industry award. Rok 2009 sa zapísal zlatým písmom do histórie Inovejtu, pretože prišiel na trh model x-talon 212. Keď potom v auguste 2009 vyhráva Geoffrey Kusuro World mountain runining championship, stáva sa z tohto modelu okamžite absolútna nutnosť pre všetkých výkonnostných krosových bežcov. Aj v ďalších rokoch INOV-8 získava množstvo prestížnych ocenení, avšak absolútne zásadným je pre nás spokojnosť koncových užívateľov.

Trail, tu bol, je a bude INOV-8 vždycky doma, naša obuv si získala významné spektrum používateľov, ktorým postupne ponúkame tiež oblečenie, špičkové bežecké batohy a vesty a ďalšie doplnky.

Funkčný fitness je ďalším významným segmentom, kde sa INOV-8 výrazne profiluje a v poslednej dobe prenášame našu filozofiu aj do cestného behu. S plným vedomím funkčnosti trailovej topánky intenzívne pracujeme na vývoji cestnej obuvi a prvé modely sú už na trhu.

Vývoj ide neustále dopredu. Keď sa pozriete na naše topánky, nájdete tu absolútne minimum švov, používame najmodernejšie technológie tvarovania a stabilizácie zvrškov, ktoré umožňujú výrazne znižovať váhu, ponúka výbornú priedušnosť a hlavne výrazne prispievajú k pohodliu.

Chceme ponúknuť najlepší grip podrážok na akomkoľvek povrchu. Preto tiež neustále vyvíjame nové a nové podošvy a nespoliehame sa tu na žiadnych dodávateľov alebo subdodávateľov. Relatívne malý vývojový tím je spojený s veľkou skupinou testerov a domácim ihriskom je výnimočné prostredie anglického národného parku Lake district.

Ďalším absolútne zásadným parametrom vývoja bežeckej obuvi INOV-8 je možnosť výberu dropu (sklon medzi pätou a špičkou medzipodošvy). Nechceme povedať, že "táto" jediná topánka je vhodná pre všetky skupiny bežcov a bežkýň. Ak ti vyhovuje daná podošva, vyber si drop (0, 3, 4, 6 alebo 8mm), ktorý preferuješ a získaš maximálne funkčné topánku.

Našim cieľom nie je vyrábať univerzálne topánky, ktoré budú mať priemerné vlastnosti na rôznych povrchoch a podmienkach. Chceme a budeme aj naďalej vyrábať bežeckú obuv cielene určenú pre daný povrch, do daných podmienok a pri správnom zvolení úrovne tlmenia potom môže zákazník získať špičkovo funkčný výrobok, s ktorým bude výsostne spokojný. Špičkový nadčasový dizajn je úplnou samozrejmosťou.