MAGAZIN


Recenzia TRAILFLY ULTRA G 280


18.7.2023

V TRAILFLY ULTRA G 280 si užijete pohodlie aj na dlhých vzdialenostiach. Modely z konceptu TRAILFLY upútajú hneď na prvý pohľad vyššou mierou tlmenia. Devízou Inov-8 je predovšetkým cit pre terén a prirodzené behanie. A presne tejto kombinácii komfortu a prirodzenosti sa pri TRAILFLY ULTRA G 280 dočkáme.

Tlmenie, ktoré nie je pomalé

Tlmiaca vrstva FLYSPEED urobí z TRAILFLY 280 pohodlnú papučovitú trailovku, čo pocítite hneď na prvé obutie. Ale zároveň pri behu spoznáte, že nejde o nudnú mäkkú penu, do ktorej sa len zaboríte a nevráti vám nič naspäť. S TRAILFLY 280 bez problémov vyviniete aj rýchlejšie tempo. Inov-8 uvádza, že energetická návratnosť sa pohybuje okolo 65 – 68 % pri každom kroku, teda o 20 % viac ako v prípade klasickej EVA peny. Ale ako je to možné? Kúzlo medzipodošvy FLYSPEED spočíva vo vstrekovaní dusíka do EVA peny pri výrobe. Rovnaký proces využíva napríklad aj značka Brooks pri svojich top modeloch. Benefity sú najmä mäkkosť, energetická návratnosť a taktiež nižšia váha. Hmotnosť TRAILFLY 280 je, ako názov napovedá, len 280 g. Často platí, že čím je nižšia váha topánky, tým je nižšia aj životnosť. To však nie je prípad tlmenia na báze dusíka. A komu by prišlo tlmenie stále málo mäkké, pomôže výmena originálnej stielky za stielku BOOMERANG z TPU materiálu.

Skôr vyšší 8mm drop uľahčí prechod z dopadu na pätu do odrazu, ale nebude vám nijako prekážať, pokiaľ váš došľap smeruje na prednú časť chodidla.


Grip, s ktorým budete mať istotu

Vzorka so 4mm vysokými štupľami a prímesou grafénu funguje skvele napríklad v suchom prudkom zbehu, kedy máte tendenciu brzdiť aj očami. Obuv pekne pomôže usmerniť tempo. TRAILFLY 280 je univerzálny model, s ktorým si dobre zabeháte v lese, na horských cestičkách a ani dlhšie prebehy asfaltom nebudú nekomfortné. V extrémnejších terénoch, ako je mokrá tatranská žula alebo prudké bahnité zbehy, bude lepšie siahnuť po X-TALONOCH so vzorkou do mäkkého terénu alebo ROCLITOCH s pevnejšou konštrukciou.

Vďaka Adapter Flexu, zárezu uprostred podošvy, je obuv aj napriek vyššej vrstve tlmiacej peny flexibilná. To ocenia najmä tí, ktorí majú radi prirodzený beh a očakávajú od topánok určitú prispôsobivosť a ohybnosť. Prechod z dopadu do odrazu pôjde ako po masle.


Zvršok, ktorý ponúka dostatok priestoru

Čím sa dvestoosemdesiatky líšia od ostatných modelov z kategórie TRAILFLY je zvršok. Ten je z bezšvovej štruktúrovanej pleteniny, ktorá drží chodidlo na svojom mieste a je skvele priedušná. Pokiaľ sa vám podarí prebehnúť kalužou a nabrať do topánok nejakú vodu, za chvíľku budete mať nohy opäť suché. Na druhú stranu, keď sa vydáte do výrazne technickejších terénov, nemôžete od zvršku čakať vysokú odolnosť ako napríklad od balistického nylonu použitého v modeloch X-TALON. Ani pridané spevňujúce prvky poskytujúce zvýšenú stabilitu u TRAILFLY 280 nenájdete.

Šírka kopyta je 5, teda najširšia možná. Priestor na prsty je väčší a uľahčí tak prirodzenú prácu prstov pri odraze, zatiaľ čo stredná časť topánky spoľahlivo fixuje chodidlo. Priestor navyše sa hodí na dlhšie vzdialenosti, kedy chodidlo opúcha. Pokiaľ ale máte radšej zvršky, ktoré tesnejšie obopínajú chodilo, siahnite napríklad na model ROCLITE.


Tak teda, pre koho sú Trailfly ULTRA 280 G?

TRAILFLY 280 sú univerzálnou trailovou obuvou, pre ktorú nájde využitie takmer každý bežec. Sú ako stvorené pre beh v rôznorodom teréne. Ideálny spoločník na dlhšie vzdialenosti, kde vystriedate náročnejší terén aj asfaltové úseky. Vďaka mäkšiemu tlmeniu FLYSPEED vás budú ďalší deň nohy bolieť o trochu menej. Pokiaľ máte širšie chodidlo a väčšina topánok vás tlačí, TRAILFLY 280 budú pravdepodobne pre vás tie pravé.

 

                                                                                                                                                                       Autor: Barbora Cichá